Karate Kyokushin – oto, dlaczego warto się tym sportem zainteresować

50

Nauka karate kyokushin wzbudza wiele emocji. Nie brakuje osób, które twierdzą, że to jedna z najlepszych technik walki. Z drugiej strony, wciąż jest to sport, który nie cieszy się w naszym kraju zbyt dużą popularnością. Czy w Polsce działają kluby karate kyokushin? Co trzeba wiedzieć o tym sporcie? Sprawdźmy!

Co to jest karate kyokushin?

Kyokushin karate jest zmodyfikowaną formą karate, która została rozwinięta w Japonii w okresie powojennym. Większość z tych modyfikacji dotyczy zasad rywalizacji i umiejętności samoobrony. Na przykład w karate kyokushin dozwolone jest używanie otwartej ręki.

W niektórych krajach karate kyokushin znane jest również pod nazwą kyokushin jujutsu. Kyokushin to sport, który powstał w Japonii w latach 40. ubiegłego wieku. Został stworzony przez Oyamę jako środek samoobrony i uczy praktyków wykorzystywania wszystkich części ciała do ataku lub obrony.

Jak wygląda nauka karate kyokushin?

Kiedy uczysz się karate kyokushin, zapoznajesz się z podstawowymi pojęciami japońskich sztuk walki. Dowiesz się o duchu kyokushin i jego początkach w kensei-dachi, yose-dachi i kumite. Dowiesz się o etykiecie, zasadach i wartościach. Może zainteresuje Cię również historia karate kyokushin i rozwój jego współczesnej formy.

Trening w karate kyokushin

Trening w karate kyokushin bardzo różni się od innych stylów karate. Często słyszy się, że kyokushin to w 90% trening mentalny, a tylko w 10% fizyczny. Jest to prawda i musisz trenować swój umysł tak bardzo, jak to tylko możliwe. Jest to jedyny sposób, aby odnieść sukces w kyokushin.

Zajęcia w karate kyokushin jest bardzo wymagający, bez względu na to, czy sport trenują dzieci, czy raczej jest to szkoła dla dorosłych. Jest to sport dla całego ciała, co oznacza, że trenuje rdzeń, mięśnie i układ sercowo-naczyniowy zawodnika. Treningi kyokushin odbywają się zazwyczaj na siłowni lub w sali treningowej, gdzie trener udziela instrukcji i demonstruje nowe techniki na rękawicach. Sesje treningowe są zazwyczaj bardzo intensywne i mogą trwać od 1 do 2 godzin.

Trening mentalny – jest to najważniejszy aspekt kyokushin. Musisz wyćwiczyć swój umysł, aby był spokojny i opanowany przez cały czas.Japończycy wychodzą z prostego założenia: jeśli nie jesteś pewien swoich decyzji i wyborów, przegrasz w życiu, a także w karate. Musisz więc nauczyć się kontrolować swoje myśli i planować cele. To właśnie to hartowanie ducha jest jednym ze znaków rozpoznawczych tej techniki sportowej.

Koncentracja – musisz nauczyć się koncentrować na zadaniu, które masz do wykonania. Oznacza to, że musisz nauczyć się kontrolować swoje myśli i ignorować wpływy zewnętrzne. Jeśli będziesz rozproszony, przegrasz.

Wysiłek – zdaniem wielu, najważniejszy czynnik. Musisz włożyć wysiłek i nie oczekiwać natychmiastowych rezultatów. Należy często trenować i być cierpliwym. Jeśli będziesz ćwiczyć, staniesz się lepszy. Nie wolno się poddawać. To główne slogany, jakie można znaleźć w wielu szkołach, a które także powtarzają sami mistrzowie. Kluczowa jest konsekwencja.

Trening w karate kyokushin jest połączeniem ćwiczeń aerobowych i anaerobowych. Część aerobowa treningu obejmuje ćwiczenia aerobowe, takie jak bieganie, skakanie, przeskakiwanie itp. Ćwiczenia anaerobowe to kalistenika, wyciągi olimpijskie, plyometria i inne ćwiczenia, które przede wszystkim pracują mięśnie bez dostępu tlenu.

W celu osiągnięcia postępów i wyższego poziomu sprawności fizycznej zaawansowani ćwiczący często włączają trening siłowy. Istnieją różne programy treningowe dla kobiet i mężczyzn, w zależności od wieku i celów.

Kluby karate kyokushin w Polsce

Klub to organizacja społeczna, która zwykle jest związana z konkretną szkołą lub Dojo. Zazwyczaj w danym mieście znajduje się Dojo (szkoła), które jest związane z klubem. Klub może, ale nie musi mieć formalnego programu treningowego dla swoich członków.

W naszym kraju działa kilka oficjalnych klubów. Zwykle można odnaleźć je w dużych miastach, w tym w Warszawie, Katowicach, Krakowie, czy Trójmieście. To dyscyplina, która dopiero zyskuje pewną popularność, toteż trudno o wykwalifikowanych trenerów w większości mniejszych gmin.

Karate kyokushin – podsumowanie

W skrócie, karate kyokushin jest sztuką walki, która została rozwinięta w Japonii po II wojnie światowej. Charakteryzuje się naciskiem na sprawność, siłę i samoobronę. Posiada również pewne elementy zapaśnicze.

W naszym kraju istnieją dwie główne formy kyokushin: Shotokan i WKF.

Shotokan jest oryginalną formą kyokushin, natomiast WKF jest formą sportową opracowaną w Niemczech i promowaną przez World Karate Federation. Obie formy kyokushin są bardzo popularne w Europie i mają wielu zwolenników w Polsce.

Należy zaznaczyć, że istnieje wiele badań, które sugerują, że karate tradycyjne jest przydatne w samoobronie. Jednak większość ekspertów zgadza się, że kyokushin jest bardziej odpowiednią formą karate do tego celu.

Close
Your custom text © Copyright 2023. All rights reserved.
Close