Sporty walki – te dyscypliny cieszą się dużą popularnością

516

Istnieje wiele mniej lub bardziej popularnych sztuk walki. Niektóre są oparte na starych systemach samoobrony, podczas gdy inne są stosunkowo nowe. W każdym razie większość z nich znalazła dziś swoich zwolenników. Jakie są sporty walki? Które współczesne sztuki walki są popularne? Wszystkie informacje znajdziesz poniżej.

Historia sportów walki

Sztuki walki są obecne na całym świecie od tysięcy lat. Ludzie uczyli się i doskonalili metody obrony przed przeciwnikami bez użycia broni. Historia sztuk walki jest bardzo stara. Od początku swojego życia na świecie ludzie opanowali różne sztuki walki. Zawsze musieli walczyć o własne przetrwanie czy pożywienie. Człowiek musiał walczyć z naturą, zwierzętami oraz innymi ludźmi. Z tego powodu zaczął doskonalić różne umiejętności walki, co ma miejsce do dziś.

Dla większości uprawianie sztuk walki związane jest głównie z walką na Wschodzie. To fałszywe skojarzenie, które wywołała głównie kinematografia. Wszystkie sztuki walki nie powstały w krajach azjatyckich. Od samego początku świata ludzie na całym świecie opanowali umiejętności obronne. W ten sposób tworzone były różnego rodzaju sztuki walki.

Najpopularniejsze sporty i sztuki walki

Poniższa lista przedstawia popularne w Polsce i na świecie sztuki walki. Mówiąc stereotypowo, najpopularniejsze są zazwyczaj te wywodzące się z kultury wschodniej lub amerykańskiej. Jednak teoria ta nie zawsze jest słuszna, a historia popularnych sportów walki może zaskakiwać. Oto najpopularniejsze sporty walki:

  1. Krav Maga – sport walki wykorzystujący techniki różnego pochodzenia. Jest to także system samoobrony, który został opracowany przez Imi Lichtenfelda, początkowo w Czechosłowacji, a następnie w Izraelu. Polega on na wykorzystaniu umiejętności w rzeczywistych sytuacjach. Dlatego przywiązuje dużą wagę do intuicyjnego zachowania i prawdziwego doświadczenia.
  2. Karate – to sztuka walki, która powstała również w calach samoobrony w Japonii. Karate to sztuka, dla której ważna jest nie tylko walka, ale także samorozwój. Z drugiej strony karate tradycyjne jest czasami opisywane jako walka na śmierć i życie lub walka, która podkreśla elementy rywalizacji.
  3. Boks – sport walki, który pojawił się dopiero podczas igrzysk olimpijskich w St. Louis na początku XX wieku. Przede wszystkim technika opiera się na prawidłowych wypracowanych ciosach oraz postawy.

Sporty walki nieolimpijskie

Jak sama nazwa wskazuje, nie są częścią wszystkich sportów planowanych na oficjalne igrzyska olimpijskie. Oczywiście to, że nie są oficjalnie ich częścią, nie oznacza, że ​​są mniej popularne lub pozbawione emocji, wręcz przeciwnie. Niektóre z tych sportów mogą przyciągnąć uwagę, zrzeszając wielu fanów. Do sportów walki nieolimpijskich zaliczamy: ju-jitsu; kendo; kickboxing; MMA; muaythai; ssireum; sumo; taekwon-do; walki rycerskie.

Podsumowanie

Sporty i sztuki walki cały czas zyskują na popularności. Każdy znajdzie sobie coś dla siebie. Oprócz na ogół dostępnych sportów walki olimpijskich można też znaleźć inne, które możemy dopasować do swoich predyspozycji i zainteresowań. Trening sztuk walki świetnie wpływa na samopoczucie oraz pewność siebie.

Close
Your custom text © Copyright 2023. All rights reserved.
Close